PL EN

sty 26, 2016

Czy podczas dokonywania zakupów on-line jestem zmuszony do wyrażenia zgody na przetwarzanie moich danych osobowych przez sprzedawcę?


Nie. Zgoda taka nie jest wymagana. Nie można uzależniać wykonania umowy od wyrażenia rzeczonej zgody. Poza tym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zgodna na przetwarzanie danych nie jest wymagana do zawarcia czy też wykonania umowy jaką jest umowa kupna sprzedaży.

Podstawę do stwierdzenia gdzie takową zgodę musimy wyrazić stanowi ustawa o ochronie danych osobowych.

Często dochodzi do sytuacji gdy dokonując zakupów przez Internet czujemy się wręcz zmuszani do zaakceptowania szeregu warunków sklepu, w tym właśnie o wyrażeniu zgody na przetworzenie naszych danych osobowych. W tej materii i tak możemy zaobserwować progres, gdyż jeszcze kilka lat temu sklepy internetowe wszelkie warunki mogły umieścić w jednym punkcie. Obecnie podpunkt o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych musi być wyraźnie oddzielony od całej reszty warunków. Często jest jednak tak, że aby dokonać zakupu musimy rzeczone pole zaznaczyć, gdyż bez tego nie można dokończyć transakcji. Tak jak już na początku wspomniałem jest to praktyka błędna, a sprzedawcy często zasłaniają się faktem, iż samo wykorzystanie danych w celu późniejszego przesłania towaru wymaga takiej zgody. Oczywiście w świetle argumentacja ta jest błędna, a zgoda wcale nie jest wymagana. Musimy jednak pamiętać, że dane osobowe z różnych względów są bardzo ważne dla przedsiębiorstw prowadzących taki profil działalności gospodarczej. Wyrażenie zgody na przetwarzanie naszych danych osobowych może np. stanowić wyłącznie zgodę na otrzymywanie ofert danego sklepu za pomoczą poczty e-mail. Może również jednak oznaczać zgodę na przekazywanie naszych danych innym podmiotom, w związku z czym często spotykamy się np. z telefonami od innych przedsiębiorstw proponujących nam swoje usługi lub towary, bądź też dostajemy zaproszenia na różnego rodzaju pokazy połączone ze sprzedażą produktów. Często jest to wynikiem zgody na przetwarzanie naszych danych którą wyraziliśmy. W celu uniknięcia tego typu sytuacji polecam przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów „w sieci” zapoznanie się z regulaminem sklepu, w którym zgodnie z najnowszymi dyrektywami powinien znajdować się osobny punkt, który jasno określa co oznacza wyrażenie przez nas zgody na przetwarzanie naszych danych osobowych oraz jakie niesie za sobą „konsekwencje”.

Warto również podkreślić, że w związku ze stałym rozwojem Internetu, a co za tym idzie handlu za jego pośrednictwem, również bardzo szybko rozwija się i ulega zmianom praw związane z tym aspektem. Na uwagę zasługuje tutaj duża rola Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, który czujnie pilnuje przestrzegania wszelkich regulacji. Przyjmuje on również wszelkie zgłoszenia odnośnie nadużyć i podejmuje działania zmierzające do egzekwowania prawa w tej materii.

Kontaktu

Kancelaria Adwokacka Adw. Mariusz Lewandowski
ul. Szeroka 8, Toruń 87-100

Tel. (56) 622-03-58, fax. (56) 622-03-58
Tel. kom. 604-551-913

Mail:
sekretariat@mariusz-lewandowski.pl
adwokatlewandowski@mariusz-lewandowski.pl

Filia Kancelarii znajduje się w Rojewie 88-111
tel. (52) 351 91 73

NIP: 956-213-92-22
REGON: 340420807

Rachunek bankowy:
Bank Zachodni WBK S. A.
1 Oddział w Toruniu
59 1090 1506 0000 0001 2032 0632

Formularz Kontaktowy:

„Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adw. Mariusz Lewandowski z siedzibą w Toruniu, ul. Szeroka 8. Przetwarzamy Pani/Pana dane osobowe wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym (podstawą przetwarzania danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci kontaktu z użytkownikiem strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi na zadane przez Panią/Pana pytanie, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na zadane pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia swoich danych i wniesienia skargi do organu nadzorczego.”
Wyślij