PL EN

Aktualności

Kto może zostać zwolniony z opłaty sądowej? Jak złożyć wniosek w tej sprawie? - NOWOŚCI - październik `19 r.

Rozważmy taką „z życia wziętą sytuację":

Pożyczyłem 10 000 zł sąsiadowi. Mimo upływu terminu zwrotu pożyczki sąsiad nie zwrócił mi tej kwoty. Skierowałem do niego pisemne wezwanie do zapłaty, które również nie poskutkowało i nie otrzymałem od sąsiada swoich środków. Muszę złożyć pozew do Sądu o zapłatę. Opłata sądowa od pozwu o takiej kwoty opiewa na 500 zł. Nie posiadam takiej kwoty i przez to nie mogę uruchomić sprawy sądowej. Czy jest możliwość, aby został zwolniony z opłaty sądowej.

 

paź 28, 2019
Więcej

Ugoda zamiast procesu. Kiedy do tego dążyć? - NOWOŚCI 30 września 2016 roku.

Spory o zapłatę to jedne z najpowszechniejszych problemów. W konflikty takie popadają nie tylko przedsiębiorcy, ale i zwykli Kowalscy przy różnych okazjach. Aby odzyskać pieniądze, trzeba iść do sądu?.

Odpowiedzi na powyższe pytanie udzielił adwokat Mariusz Lewandowski w wydaniu NOWOŚCI z dnia 30 września 2016 roku.

wrz 23, 2017
Więcej

Czy testament ustny jest ważny? - NOWOŚCI 11 stycznia 2017 roku.

Pan Zbigniew ciężko chorował. Pewnego dnia tak zaniemógł, że synowie wezwali pogotowie. Chory, w obecności ratowników medycznych i rodziny, wyraził ostatnią wolę. Czy taki testament jest ważny?

Odpowiedzi na powyższe pytanie udzielił adwokat Mariusz Lewandowski w wydaniu NOWOŚCI z dnia 11 stycznia 2017 roku. 

wrz 23, 2017
Więcej

Zadatek a zaliczka. Jaka jest różnica? - NOWOŚCI 12 sierpnia 2016 roku.

Odróżnienie zadatku od zaliczki dla przeciętnego człowieka może być niezrozumiałe. Różnica ma znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy umowa pomiędzy stronami nie dochodzi do skutku.

Różnice między zadatkiem a zaliczką wyjaśnił adwokat Mariusz Lewandowski w wydaniu NOWOŚCI z dnia 12 sierpnia 2016 roku.

wrz 23, 2017
Więcej

Kto nam pomoże, kiedy dłużnik się wyprowadził i nie znamy jego adresu? - NOWOŚCI 18 maja 2017 roku.

Dłużnik wyprowadził się. Nie znam jego adresu, a chcę wezwać go do zapłaty, a potem pozwać do sądu. Chcę odzyskać swoje pieniądze. Problemem pozostaje jego adres. Co mam robić? - pyta Czytelnik.

Związane z pytaniem czytelnika wątpliwości szeroko wyjaśnił adwokat Mariusz Lewandowski w wydaniu NOWOŚCI z dnia 18 maja 2017 roku.

wrz 23, 2017
Więcej

Gdy dłużnik utrudnia egzekucję wyroku - NOWOŚCI 16 września 2017 roku.

Mam wyrok w sprawie o zapłatę, ale przed egzekucją dłużnik darował mieszkanie i samochód członkowi swojej rodziny. Jakie są możliwości dochodzenia zasądzonej wyrokiem kwoty? - pyta Czytelnik

Związane z pytaniem czytelnika wątpliwości szeroko wyjaśnił adwokat Mariusz Lewandowski w wydaniu NOWOŚCI z dnia 16 września 2017 roku.

wrz 23, 2017
Więcej

Adwokat Michał Wiechecki!.

Z dumą informujemy, że Michał Wiechecki, który przez cały okres aplikacji działał w Kancelarii - został Adwokatem. 

 

sie 10, 2017
Więcej

Podziękowania Rzecznika Praw Obywatelskich za uchwałę z dnia 27.06.17 r. podjętą przez Komisję Praw Człowieka przy NRA.

kancelaria adwokacka Toruń

lip 20, 2017
Więcej

Wizyta przedszkolaków z Przedszkola Niepublicznego Leśny Ludek w naszej Kancelarii!.

W dniu 30 maja 2017 roku mieliśmy przyjemność gościć przedszkolaków z Przedszkola Niepublicznego Leśny Ludek w Toruniu. Bez wątpienia było to najprzyjemniejsze wydarzenie w naszej Kancelarii w 2017 roku.

 

maj 30, 2017
Więcej

Kto może za nas odebrać przesyłkę z sądu? - NOWOŚCI 24 maja 2017 roku.

Często dochodzi do niekompleksowych sytuacji, kiedy pod naszą nieobecność współpracownik, współlokator lub partner nie może odebrać adresowanej do nas przesyłki sądowej. Jak temu zaradzić?.

Na to pytanie w wydaniu NOWOŚCI z dnia 24 maja 2017 roku odpowiada adw. Mariusz Lewandowski.

maj 25, 2017
Więcej

Gratulacje dla Michała Wiecheckiego z okazji zdania egzaminu adwokackiego!.

Z przyjemnością informujemy, że prawnik Kancelarii Adwokackiej Adwokata Mariusza Lewandowskiego Michał Wiechecki zdał egzamin adwokacki.

maj 8, 2017
Więcej

Wypowiedzenie podczas urlopu - NOWOŚCI 6 maja 2017 rok.

Po powrocie z urlopu wypoczynkowego czekało na mnie wypowiedzenie umowy o pracę, wystawione w czasie mojej nieobecności w pracy. Czy jest ono skuteczne? - pyta Czytelniczka z Torunia.

Związane z pytaniem czytelniczki wątpliwości szeroko wyjaśnił adwokat Mariusz Lewandowski w wydaniu NOWOŚCI z dnia 6 maja 2017 roku.

maj 8, 2017
Więcej

Byłeś świadkiem wypadku na drugim końcu Polski? Nie martw się na zapas! - NOWOŚCI 5 kwietnia 2017 roku.

Byłem świadkiem pewnego zdarzenia drogowego w Białystoku. Na co dzień mieszkam jednak w Toruniu. Gdzie zostanę przesłuchany? Czy będę wyzywany na drugi koniec Polski? - pyta Czytelnik.

Związane z pytaniem czytelnika wątpliwości szeroko wyjaśnił adwokat Mariusz Lewandowski w wydaniu NOWOŚCI z dnia 5 kwietnia 2017 roku.

kwi 6, 2017
Więcej

List polecający od Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej

kancelaria adwokacka Toruń

mar 24, 2017
Więcej

List polecający od Heko Most Sp. z o.o. z/s we Włocławku dla Kancelarii Adwokackiej Adw. Mariusza Lewandowskiego.

kancelaria adwokacka Toruń

mar 24, 2017
Więcej

Podziękowania dla Adw. Mariusza Lewandowskiego za zaangażowanie w działalność Komisji Praw Człowieka przy NRA w czasie jej kadencji w latach 2013-2016 r.

kancelaria adwokacka Toruń

mar 23, 2017
Więcej

Jak prawidłowo przygotować wezwanie do zapłaty.? - NOWOŚCI 22 marca 2017 r.

Wydaje się, że wezwanie do zapłaty jest prostym pismem, do którego przygotowania nie jest potrzebna wiedza prawnicza ani doświadczenie. Nic bardziej błędnego, jest to pismo o formalnym charakterze, którego braki, niedokładność, a tym bardziej nieprawidłowość może rzutować na dalszy bieg windykacji, nie wykluczając pogorszenia sytuacji wierzyciela w procesie o zapłatę.

mar 23, 2017
Więcej

Transmisja.

Dzisiejszy artykuł traktuje o Transmisji.

W pierwszej kolejności wypada przybliżyć czym jest tytułowa transmisja. Otóż może zdarzyć się tak, że spadkobierca zmarł w okresie, gdy nabycie przez niego spadku miało charakter jedynie tymczasowy. Wprost mówiąc spadkobierca (transmitent) nie zdołał złożyć przed śmiercią stosownego oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

lut 15, 2017
Więcej

Wykonanie kary pozbawienia wolności za granicą.

To już kolejny godny uwagi problem jaki ujawnił się w wirze naszej pracy. Dzisiejszy tekst będzie traktował o możliwościach odbycia kary orzeczonej przez Sąd polski za granicą, czyli w kraju, w którym skazany obecnie przebywa

sty 31, 2017
Więcej

Adwokat Mariusz Lewandowski został powołany na członka Komisji Praw Człowieka przy NRA!.

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 3 stycznia 2017 roku Prezydium Nacznelnej Adwokackiej podjęło uchwałę na mocy której adwokat Mariusz Lewandowski został powołany na członka Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radziej Adwokackiej.

sty 8, 2017
Więcej

Upadłość konsumencka.

Kolejnym wartym uwagi problemem na jaki natknęliśmy się w naszej Kancelarii jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wraz z wprowadzeniem instytucji upadłości konsumenckiej ustawodawca rozbudził nadzieję u wielu dłużników będących osobami fizycznymi. Niemniej Sądy nie pozostawiły złudzeń i na kanwie poszczególnych przypadków wyraźnie wskazały przesłanki, które pozwalają na zastosowanie rzeczonej instytucji. Należy podkreślić, iż wskazany sposób oddłużenia osoby fizycznej znajduję zastosowanie jedynie w wyjątkowych okolicznościach.

sty 1, 2017
Więcej

Darowizna na rzecz współmałżonka.

W wirze naszej pracy natknęliśmy się na godny poruszenia aspekt prawa rodzinnego. Jest to problem darowizny przekazanej na rzecz małżonków. W świetle regulacji kodeksowej darowiznę należy zakwalifikować do majątku osobistego małżonka na rzecz którego rzeczona darowizna została dokonana. Z zastrzeżeniem, że darowizna staje się częścią majątku wspólnego małżonków jeśli darczyńca tak postanowi (art. 33 k.r.o.).

gru 21, 2016
Więcej

Sąd Okręgowy w T. oddalił apelację Towarzystwa Ubezpieczeń P. od wyroku Sądu Rejonowego w T. w sprawie o zapłatę kwoty 58 895 zł z odsetkami od 10.04 2012 r. [około 28 000 zł] na rzecz Zdzisława K. od Towarzystwa Ubezpieczeń P. Wyrok jest prawomocny.

W lutym 2012 roku Zdzisław K. za namową oraz pośrednictwem pośrednika finansowego [multiagenta, doradcy finansowego] przystąpił do grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym ze składką regularną [tzw. polisolokata, polisa inwestycyjna, polisa z ufk, platforma inwestycyjna]. Do złożenia wniosku zachęciła powoda obietnica wysokich zysków przy jednoczesnym bezpieczeństwie środków. Jedynym dokumentem, który pośrednik finansowy wręczył klientowi podczas spotkania był blankiet wpłaty. Polisa została odebrana przez Zdzisława K. kilka tygodni później. W polisie datą wskazaną jako data przystąpienia ubezpieczonego do umowy ubezpieczenia był inny dzień niż rzeczywista data odebrania dokumen

gru 4, 2016
Więcej

Szkolenie "udział dziecka w procedurze karnej"

Kancelaria Adwokata Mariusz Lewandowski serdecznie zaprasza oraz zachęca do wzięcia udziału w szkoleniu "udział dziecka w procedurze karnej", które odbędzie się w dniu 16 grudnia 2016 roku w Warszawie.

gru 3, 2016
Więcej

Adwokatura przeciw przemocy wobec kobiet.

Kancelaria Adwokata Mariusza Lewandowskie postanowiła dołączyć do rozpoczynającej się 25 listopada Międzynarodowej Kampanii 16 Dni działań Przeciwko Przemocy ze względu na płeć i powiedzieć głośno „NIE” przemocy wobec kobiet, okazać im wsparcie oraz solidarność.

lis 20, 2016
Więcej

Prawo do grobu na gruncie prawa cywilnego i kanonicznego.

W ramach praktyki Kancelarii spotkaliśmy się z tematyką ochrony dobra osobistego – prawa do grobu. Stało się to przyczynkiem do bliższego zapoznania się z przedmiotową tematyką - w związku z tym poniżej przedstawiamy artykuł dot. prawo do grobu na gruncie prawa cywilnego i kanonicznego.

lis 15, 2016
Więcej

Gdy teściowa albo szwagier proszą o pożyczkę? Najlepiej spisać umowę - NOWOŚCI 4.XI.16

Nierzadko znajomi, członkowie rodziny dalszej lub bliższej zwracają się do nad o pożyczenie pieniędzy na bieżące utrzymanie lub konkretny zakup. O czym trzeba pamiętać pożyczając pieniądze bliskim? - komentuje Adwokat Mariusz Kancelarii na łamach Dziennika Toruńskiego "Nowości".

lis 7, 2016
Więcej

Sąd Okręgowy w T. zasądził na rzecz Arkadiusza K. kwotę 50 000 zł wraz z odsetkami od lipca 2014 roku zadośćuczynienia od Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w T. Wyrok nie jest prawomocny.

Arkadiusz K. został skierowany do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w T. z jasno sprecyzowanymi objawami układu pokarmowego. Nie został przyjęty na Oddział i nie zlecono wobec jego osoby kompletu badań, które pozwoliłyby na ustalenie stanu zdrowia Arkadiusza K., zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości zdrowotnych, a przede wszystkim wdrożenie właściwego leczenia.

lis 5, 2016
Więcej

Wywiad na temat działalności Kancelarii Adwokata Mariusza Lewandowskiego z cyklu “Kancelaria bliżej ludzi” opublikowany na łamach portalu Prawos.pl

W wywiadzie opublikowanym na łamach portalu Prawos.pl Adwokat Mariusz Lewandowski opowiada o działalności swojej Kancelarii, którą charakteryzuje zaangażowanie w świadczenie pomocy i doradztwo prawne, a głównym celem jej działalności jest interes prawny Klienta z jednoczesnym zachowaniem najwyższych standardów profesjonalizmu. W wywiadzie wspomina również, iż Kancelaria jest gotowa na niekonwencjonalne rozwiązania oraz spełnienie wymagających oczekiwań Klientów. Równocześnie podkreśla, że w ramach Kancelarii działają działy: karny, rodzinny, gospodarczy (w tym finansowy) oraz prawa pracy, a osobiście, najczęściej zajmuję się prawem karnym, w tym „ekstradycjami” oraz prawem rodzinnym, zaś dominujący czas jego pracy zajmuje udział w czynnościach służbowych, w tym udział w rozprawach sądowych.

lis 4, 2016
Więcej

Film pt. "Prawa człowieka" przez Komisję Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Podczas konferencji pt. „Adwokatura w obronie praw człowieka” w dniu 15 października 2016 roku miał swoją premierę miał film dotyczący Konwencji o Ochronie Praw Człowieka, przygotowany przez i z udziałem członków i członkiń Komisji Praw Człowieka przy NRA

Miło nam poinformować, iż Adwokat Mariusz Lewandowski występuję w filmie pt. "Prawa człowieka" zrealizowanym przez Komisję Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, w którym opowiada o prawie do wolności i bezpieczeństwa osobistego.

paź 25, 2016
Więcej

"Adwokatura w obronie praw człowieka” - ostatnia w tej kadencji konferencja Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej

W dniu 15 października 2016 roku w Centrum Konferencyjnym Zielna przy ul. Zielnej 37 w Warszawie odbyła się ostatniaw tej kadencji konferencji Komisji Praw Człowieka przy NRA pt. „Adwokatura w obronie praw człowieka”. 


 

Miło nam poinformować, iż w rzeczonej konferencji brał udział adwokat Mariusz Lewandowski, która wieńczyła jego 6 letni wkład w prace Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. 

paź 25, 2016
Więcej

Konferencja pt. "Adwokatura w obronie praw człowieka"

Naczelna Rada Adwokacka oraz Komisja Praw Człowieka przy NRA zapraszają na konferencję "Adwokatura w obronie praw człowieka", która odbędzie się w dniu 15 października 2016 roku w Centrum Konferencyjnym Zielna przy ul. Zielnej 37 w Warszawie.

wrz 27, 2016
Więcej

13. Ogólnopolska Konferencja pt. „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw”

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) razem z Ministerstwem Sprawiedliwości i Miastem Stołecznym Warszawa – Biurem Pomocy i Projektów Społecznych zapraszają na 13. ogólnopolską konferencję „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw”, która odbędzię się w dniach 24-25 października 2016 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Miło nam poinformować, że jednym z panelistów podczas rzeczonej konferencji będzie adwokat Mariusz Lewandowski - Członek Kujawsko – Pomorskiej Izby Adwokackiej oraz członek Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do brania udziału w konferencji.

wrz 27, 2016
Więcej

Prawa właścicieli lokali - NOWOŚCI 26 VIII

Adwokat Mariusz Kancelarii komentował na łamach Dziennika Toruńskiego "Nowości" (Magazyn - dodatek do Nowości - z dnia 26 sierpnia 2016 roku) sytuację właścicieli nieruchomości, których lokale mieszkalne zajmują lokatorzy pozostający w zaległości w opłacie czynszu. Wskazal również, jakie właściciel może podejmować inicjatywy w kierunku ochrony przedmiotu własnośći oraz jakie zachowania mogą wypełniać znamiona czynów zabronionych, w szczególności przestrzegając przed odcięciem mediów lokatorom , które w świetle znowelizowane kodeksu kargo stanowi przestępstwa przeciwko wolności. Zapraszamy do lektury całego tekstu - dostępnego na stronach www Nowości - www.nowości.com.pl .

sie 27, 2016
Więcej

Wydziedziczenie, czyli pozbawienie prawa do zachowku.

Wydziedziczenie oznacza pozbawienie osoby uprawnionej (zstępnych, małżonka oraz rodziców) prawa do zachowku. Wydziedziczenie może być dokonane jedynie w testamencie, w którym musi zostać wskazana przyczyna wydziedziczenia. Przyczyna ta musi być wyraźnie określona, jednakże z treści testamentu musi wynikać, że chodzi tu o jedną z trzech przyczyn wymienionych w art. 1008 k.c.

cze 13, 2016
Więcej

Komu oraz kiedy należy się zachowek?

Od 1975 do 1991 żyłem w konkubinacie, w roku 1975 otrzymałem mieszkanie spółdzielcze. W roku 1983 wykupiłem je na własność. W roku 1991 poślubiłem moją konkubinę. W 2000 roku przekazałem mieszkanie aktem darowizny mojej poślubionej żonie (byłej konkubinie). Z poprzedniego małżeństwa posiadam dwoje dzieci, czy po mojej śmierci należy im się zachowek?

maj 23, 2016
Więcej

Konferencja naukowa pt. "Inwigilacja. Ile można?"

Naczelna Rada Adwokacka w Warszawie wraz z Komisją Praw Człowieka przy NRA zapraszają na konferencję naukową pt.: "Inwigilacja. Ile można?", która odbędzie się dnia 14 maja 2016 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie przy ul. Dobrej 56/66 w Sali Wystawowej na parterze.
Miło nam poinformować, że jednym z panelistów podczas rzeczonej konferencji będzie adwokat Mariusz Lewandowski - członek Komisji Praw Człowieka przy NRA.
Wszystkich zaintereswoanych serdecznie zapraszamy do brania udziału w konferencji.

kwi 29, 2016
Więcej

Współpraca adwokata pro bono i organizacji pozarządowej Praktyczne aspekty świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej.

Poniżej prezentujemy publikację adwokata Mariusza Lewandowskiego zatytułowaną "Współpraca adwokata pro bono i organizacji pozarządowej Praktyczne aspekty świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej." sporządzoną dla PTPA w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

kwi 19, 2016
Więcej

“PRAWNICY NA RZECZ RÓWNOŚCI. LOKALNE PLATFORMY WSPÓŁPRACY”

Dnia 11 kwietnia 2016 roku w Toruniu odbyła się konferencja “PRAWNICY NA RZECZ RÓWNOŚCI. LOKALNE PLATFORMY WSPÓŁPRACY”. Jednym z panelistów był adwokat Mariusz Lewandowski który został, wyznaczony w ramach lokalnej rady adwokackiej do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi mówił, że system współpracy organizacji i palestry wymaga zbudowania od postaw. Wskazał na możliwość stworzenia jednostek na szczeblu lokalnym - oddolnych inicjatyw prawników i prawniczek zainteresowanych tematem przeciwdziałania dyskryminacji i uwrażliwionych na temat wykluczenia wspieranych przez przedstawicieli i przedstawicielki NGO. Byłaby to okazja dla prawników i prawniczek do samodoskonalenia i poszerzania swojej wiedzy.

kwi 18, 2016
Więcej

Adwokat Mariusz Lewandowski uhonorowany przez Okręgową Radę Adwokacką w Toruniu!

Przy okazji obchodów 40-lecie Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu adwokat Mariusz Lewandowski został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem za podejmowanie działań społecznych pro bono oraz aktywność pozakancelaryjną wiążącą się z popularyzowaniem Okręgowej Rady Adwokackiej. To wspaniałe wyróżnienie stanowi dodatkowy bodziec do dlaszej, wzmożonej pracy Kancelarii i do odnoszenia kolejnych sukcesów zawodowych.

mar 22, 2016
Więcej

KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA PROJEKT “PRAWNICY NA RZECZ RÓWNOŚCI. LOKALNE PLATFORMY WSPÓŁPRACY”

Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego we współpracy z Komisją Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, Komisją Praw Człowieka przy Krajowej Izbie Radców Prawnych i Norweską Radą Adwokacką (Den Norske Advokatforening) przy współpracy z Kujawsko-Pomorską Izbą Adwokacką w Toruniu zapraszają na Konferencję podsumowującą projekt “Prawnicy na rzecz równości. Lokalne platformy współpracy” dnia 11 kwietnia 2016 roku, Toruń, Dwór Artusa, rynek Staromiejski 6, sala Malinowa, godz. 11:30-15:30.

Na Konferencję zaprasza również nasza Kancelaria, a adwokat Mariusz Lewandowski będzie miał ogromną przyjemność podyskutować o problematyce współpracy samorządu adwokackackiego z NGOs w misji probono oraz o wyzwaniach tej współpracy na przyszłość.

mar 10, 2016
Więcej

Konferencja niezależność Sądów i Trybunałów jako gwarancja praw i wolności człowieka

Dnia 5 marca 2016 roku w Warszawie odbędzie się konferencja "Niezależność Sądów i Trybunałów jako gwarancja praw i wolności człowieka". Miło nam poinformować o fakcie, iż w tej konferencji organizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką będą brać udział przedstawiciele naszej Kancelarii.

Więcej informacji dla wszystkich zainteresowanych tematyką konferencji można znaleźć na stronie wydarzenia na portalu społecznościowym facebook pod tym adresem: https://www.facebook.com/events/479460925595585/

lut 23, 2016
Więcej

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (22 lutego – 27 lutego 2016 r.)

Przed nami kolejny, już 15 Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W tym roku każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić się o poradę w dniach 22 lutego – 27 lutego 2016 r. Bezpłatna pomoc będzie udzielana między innymi w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00 będą w nich pełnione dyżury specjalistów.

lut 22, 2016
Więcej

Co zrobić gdy mamy ustalone sądownie kontakty z dzieckiem, a drugi rodzic nie chce nam go wydać?

Zgodnie z panującym prawem, niezależnie od władzy rodzicielskiej, rodzice mają prawo do utrzymywania kontaktów ze swoim potomstwem. Jest to podyktowane działaniem mającym na celu właściwy rozwój dziecka.          

W przypadku gdy dziecko przebywa na stałe u jednego z rodziców, z drugim może spotykać się w określone dni tygodnia lub kilka razy w miesiącu. Reguły takich kontaktów określa Sąd aczkolwiek możliwe jest również zawarcie ugody stron (rodziców dziecka) w tym temacie.

 

sty 26, 2016
Więcej

Umowa pożyczki – jakie nadaje nam prawa, a jakie nakłada na nas obowiązki taki dokument?

O pożyczce, jak i o samej umowie pożyczki dowiadujemy się nieco więcej z rozdziału XIX polskiego kodeksu cywilnego.

sty 26, 2016
Więcej

Jak uzyskać zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie cywilnej przed sądem?

Co do zasady postępowanie sądowe jest odpłatne. Zwolnienie od kosztów sądowych jest jednak odstępstwem od tej zasady. Ma ono gwarantować każdej osobie możliwość realizacji konstytucyjnego prawa do sądu.

sty 26, 2016
Więcej

Czy podczas dokonywania zakupów on-line jestem zmuszony do wyrażenia zgody na przetwarzanie moich danych osobowych przez sprzedawcę?

Nie. Zgoda taka nie jest wymagana. Nie można uzależniać wykonania umowy od wyrażenia rzeczonej zgody. Poza tym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zgodna na przetwarzanie danych nie jest wymagana do zawarcia czy też wykonania umowy jaką jest umowa kupna sprzedaży.

Podstawę do stwierdzenia gdzie takową zgodę musimy wyrazić stanowi ustawa o ochronie danych osobowych.

sty 26, 2016
Więcej

Elektroniczne postępowanie upominawcze.

Elektroniczne Postępowanie Upominawcze jest to postępowanie dla roszczeń pieniężnych dochodzonych za pomocą drogi elektronicznej. EPU zostało wprowadzone jako odrębne postępowanie, mające charakter wezwania do zapłaty w sprawach, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego. Postępowanie to zostało unormowane w kodeksie postępowania cywilnego.

sty 26, 2016
Więcej

Nasza Kancelaria bierze aktywny udział w akcji SZLACHETNA PACZKA!

W tym roku Kancelaria Adwokacka adw. Mariusza Lewandowskiego aktywnie przyłączyła się do akcji Szlachetna Paczka. Popieramy wszelkie tego typu akcje, więc tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy w jakikolwiek sposób pomóc oraz sprawić, że przynajmniej w jednej rodzinie więcej, tegoroczne święta będą radośniejsze. W tym miejscu należą się szczególne podziękowania dla Pani Karoliny Lewandowskiej, która zainspirowała pracowników Kancelarii do aktywnego udziału w tej szczytnej akcji oraz zorganizowała wszystko, zarówno od strony merytorycznej jak i logistycznej.

gru 23, 2015
Więcej

W dniu 25 listopada 2015 rozpoczęła się ogólnoświatowa inicjatywa „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”

W dniu 25 listopada 2015 rozpoczęła się ogólnoświatowa inicjatyw „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”.
Jest to cenna inicjatywa, z tej racji , że przemoc wobec kobiet i przemoc domowa to nadal zjawiska powszechne. Zatrważające jest, że na świecie więcej kobiet w wieku od 15 do 44 lat umiera na skutek przemocy, niż na raka, malarię czy w wypadkach drogowych (dane wskazane za Amnesty International).

lis 26, 2015
Więcej

W październiku Kancelaria adwokata Mariusza Lewandowskiego podjęła współpracę z nowymi podmiotami.

Miesiąc październik przyniósł Kancelarii adw. Mariusza Lewandowskiego nowych współpracowników na rynku zarówno krajowym jak i zagranicznym. Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę poszczególnych podmiotów oraz zakres współpracy, który został ustalony pomiędzy rzeczonymi Kancelariami.

paź 19, 2015
Więcej

Szkolenia antydyskryminacyjne dla prawników i prawniczek.

Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego zaprasza praktykujące prawniczki i prawników na szkolenia antydyskryminacyjne w ramach projektu "Prawnicy / Prawniczki na rzecz równości. Budowanie lokalnych platform współpracy". Szkolenie zostało zaplanowane na 3 dni (piątek-niedziela). Składać się będzie z części świadomościowej, dotyczącyej społecznego mechanizmu dyskryminacji, rozbudowanej części prawnej, podczas której omówione zostaną szczegółowo standardy prawne przeciwdziałania dyskryminacji oraz odpowiednie orzecznictwo krajowe i międzynarodowe. Trzeciego dnia osoby uczestniczące będą mogły wziąć udział w zaaranżowanej sesji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i w praktyce sprawdzić nabytą wiedzę. Szkolenia prowadzone będą przez prawników i prawniczki doświadczone w prowadzeniu spraw antydyskryminacyjnych przed organami krajowymi i międzynarodowymi.

wrz 24, 2015
Więcej

Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego planuje trzy szkolenia.

Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego planuje trzy szkolenia: w Łodzi, Gdańsku i Poznaniu, z myślą o profesjonalnych pełnomocnickach i pełnomocniczkach z całej Polski.

sie 7, 2015
Więcej

Kiedy zasada specjalności przestaje być specjalna.

Podejrzany/oskarżony/skazana, który w trybie procedury europejskiej nakazu aresztowania zostaje wydany do dyspozycji organów Wymiaru Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i przewieziony na terytorium kraju, korzysta z dobrodziejstwa zasady specjalności, wyrażonej w art. 596 kpk. Przepis ten wprost statuuje zakaz ścigania osoby wydanej, jej skazania oraz pozbawienia wolności w celu wykonania kary w sprawie nieobjętej ENA. Wyłącza zatem dopuszczalność wszczęcia i prowadzenia przeciwko niej postępowania karnego za inne przestępstwa popełnione przed dniem wydania niż to w związku z którym wydanie nastąpiło. Osoba objęta ENA może dobrowolnie zrzec się korzystania z cytowanej zasady, poprzez złożenie oświadczenia przed odpowiednim organem.

lip 20, 2015
Więcej

Klauzula wykonalności. Co zrobić po wygraniu przed Sądem sprawy o zapłatę. Jakie podjąć dalsze kroki w celu wyegzekwowania należnej kwoty?

Po pierwsze po wydaniu przez Sąd nakazu zapłaty lub wyroku, musi się on uprawomocnić. Orzeczenie sądu staje się prawomocne jeżeli nie przysługuje na nie środek odwoławczy lub inny zwyczajny środek zaskarżenia (np. wtedy gdy strona przeciwna nie skorzystała z nich w określonym do tego czasie).

lip 7, 2015
Więcej

Zmiany w przepisach o ruchu drogowym.

Dnia 18 maja 2015 roku zmianie uległy przepisy o ruchu drogowym. Nowe regulacje wprowadzają surowsze kary dla kierowców popełniających wykroczenia drogowe.

maj 20, 2015
Więcej

Zmiana imienia i nazwiska.

Z dniem 1 marca 2015 roku w życie weszły zmiany dotyczące Ustawy o zmianie imienia i nazwiska. Warto przyjrzeć się najpoważniejszym z nich. Jaki wpływ owe zmiany będą miały na starania petenta o zmianę imienia czy nazwiska.

maj 12, 2015
Więcej

Prawnicy na rzecz równości.

W dniu 13 kwietnia 2015 roku odbyło się spotkanie adwokatów i aplikantów adwokackich z Kujawsko - Pomorskiej Izby Adwokackiej w Toruniu z przedstawicielami lokalnych organizacji pozarządowych i Przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, mające na celu ustalenie zasad współpracy w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji w stosunkach pracy, cywilnych i społecznych.

maj 12, 2015
Więcej

"Prawnicy na rzecz Równości. Lokalne platformy współpracy".

Dnia 13 kwietnia 2015 roku w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, organizacji pozarządowych oraz toruńskiej Palestry, którą reprezentowali adwokaci i aplikanci adwokaccy, m. in. Michał Wiechecki, Mateusz Kondracki, Jakub Witkowski, czy adwokat Mariusz Lewandowski.

kwi 20, 2015
Więcej

Zapraszamy na spotkanie "Prawnicy na rzecz Równości. Lokalne platformy współpracy".

Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego oraz Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu zapraszają na spotkanie "Prawnicy na rzecz Równości. Lokalne platformy współpracy". PTPA jest prawniczą organizacją ekspercką zrzeszającą prawników i prawniczki – adwokatów, radców prawnych, prawników organizacji pozarządowych, których zainteresowania skupiają się wokół zagadnienia ochrony praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji, promowania zasady równego traktowania w szczególności bez względu na płeć, wiek, rasę i pochodzenie etniczne, orientację seksualną, religię i przekonania i niepełnosprawność, czy tożsamość płciową.

kwi 3, 2015
Więcej

IX Dzień Bezpłatny Porad Prawnych!!!

Informujemy, że w dniu 18 kwietnia 2015 roku (sobota) już po raz ósmy odbędzie się Dzień Bezpłatnych Porad Prawnych. W tym dniu w siedzibie naszej Kancelarii, tj. przy ul. Szerokiej 8 w Toruniu, bezpłatne porady będą udzielane w godzinach od 9:00 do 16:00.

kwi 3, 2015
Więcej

20 marca 2015 roku zostało zawarte porozumienie pomiędzy Zarządem Głównym Mundurowego Klubu Motorowego Rzeczypospolitej Polskiej, a Kancelarią Adwokacką Adwokata Mariusza Lewandowskiego.

Kancelaria duminie oświadcza, że z dniem 20 marca 2015 roku zostało zawarte porozumienie pomiędzy Zarządem Głównym Mundurowego Klubu Motorowego Rzeczypospolitej Polskiej, a Kancelarią Adwokacką Adwokata Mariusza Lewandowskiego. Poniżej prezentujemy treść niniejszego porozumienia:

mar 25, 2015
Więcej

Urlop rodzicielski - czyli co przysługuje nam w okresie wychowywania dziecka.

Dnia 17 czerwca 2013 roku weszła w życie ustawa z dnia 28 maja 2013 roku o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadzająca m.in. nowe urlopy.

Na jej podstawie urlop rodzicielski, jak sama nazwa wskazuje dotyczący obojga rodziców, przysługuje im w wymiarze 26 tygodni, a łącznie z podstawowym (20 tygodni) oraz dodatkowym (6 tygodni) urlopem macierzyńskim wydłuża się do 52 tygodni.

Po wykorzystaniu tego okresu rodzice mają prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego.

mar 17, 2015
Więcej

Możliwość przesłuchania podejrzanego za granicą.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego kodeksu postępowania karnego dopuszczalne jest aby przesłuchać osobę podejrzaną, świadka lub biegłego posiadających polskie obywatelstwo przez polskiego przedstawiciela dyplomatycznego stacjonującego w danym państwie bądź urząd konsularny.

lut 25, 2015
Więcej

Zniesławienie, a znieważenie

Choć na pierwszy rzut oka, przestępstwa te są do siebie podobne, a co za tym idzie bardzo często ze sobą mylone, to różnice zachodzące pomiędzy nimi, dotyczące regulujących je przepisów są bardzo od siebie dalekie.

gru 11, 2014
Więcej

Protokół elektroniczny w postępowaniu sądowym.

W lipcu 2010 roku miała miejsce nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 157 § 1 tego kodeksu, wprowadzono nagrywanie rozpraw cywilnych. Nagrywanie wdrożono w tego typu sprawach już we wszystkich Sądach okręgowych jak i apelacyjnych. Wciąż system ten nie dotarł jeszcze do wszystkich Sądów rejonowych, są prowadzone prace techniczne ukierunkowane na zapewnienie zaplecza technicznego w tym zakresie.

lis 25, 2014
Więcej

Stalking, czyli uporczywe nękanie, które jest karalne.

Do niedawna nie istniał jeszcze unormowany prawnie instrument, który chronił wszystkie osoby przed uporczywym nękaniem drugiej jednostki. Jednak wraz z rozwojem środków komunikacji tj. SMS-y, poczta e-mail, etc., do polskiego Kodeksu Karnego został również wprowadzony art. 190a, który reguluje karalność uporczywego nękania, potocznie zwanego stalkingiem.

lis 3, 2014
Więcej

Pismo procesowe - jak powinno wyglądać i co powinno zawierać?

Na początku należy zaznaczyć iż pismo procesowe jest wnioskiem lub oświadczeniem strony postępowania cywilnego, które składane jest poza rozprawą.
Gdy już wiemy czym jest pismo procesowe, kolejną rzeczą którą musimy rozpatrzyć jest jego forma oraz treść.

paź 24, 2014
Więcej

Rusza zakładka "Aktualności"

Z dniem dzisiejszym na stronie poświęconej naszej Kancelarii rusza zakładka „AKTUALNOŚCI”.
Regularnie będą w niej zamieszczane artykuły redagowane przez pracowników Kancelarii, a dotyczyć będą zmian w obowiązującym w Polsce prawie oraz co ciekawszych orzeczeń Sądów i istotnych dla Państwa kwestiach z różnych dziedzin prawa.

paź 14, 2014
Więcej

Kontaktu

Kancelaria Adwokacka Adw. Mariusz Lewandowski
ul. Szeroka 8, Toruń 87-100

Tel. (56) 622-03-58, fax. (56) 622-03-58
Tel. kom. 604-551-913

Mail:
sekretariat@mariusz-lewandowski.pl
adwokatlewandowski@mariusz-lewandowski.pl

Filia Kancelarii znajduje się w Rojewie 88-111
tel. (52) 351 91 73

NIP: 956-213-92-22
REGON: 340420807

Rachunek bankowy:
Bank Zachodni WBK S. A.
1 Oddział w Toruniu
59 1090 1506 0000 0001 2032 0632

Formularz Kontaktowy:

„Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adw. Mariusz Lewandowski z siedzibą w Toruniu, ul. Szeroka 8. Przetwarzamy Pani/Pana dane osobowe wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym (podstawą przetwarzania danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci kontaktu z użytkownikiem strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi na zadane przez Panią/Pana pytanie, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na zadane pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia swoich danych i wniesienia skargi do organu nadzorczego.”
Wyślij